2032/​264

Kinesisk figur af porcelæn med krakelé glasur i form af Guanyin, stående på lotustrone. H. 49 cm.

Proveniens: Købt i Kina af dansk ingeniør ansat i Store Nordisk Telegrafselskab i 20. årh.s første årtier.

Revner, afslåede fingre - tre senere pålimede, afslag på lotusblomstens kronblade. Flere glasurafslag.

Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020

Vur­dering

1.000 DKK

Hammerslag

360 DKK

360 DKK
340 DKK
320 DKK
300 DKK