2032/264
Kinesisk figur af porcelæn med krakelé glasur i form af Guanyin, stående på lotustrone. H. 49 cm.
Proveniens: Købt i Kina af dansk ingeniør ansat i Store Nordisk Telegrafselskab i 20. årh.s første årtier.
Revner, afslåede fingre - tre senere pålimede, afslag på lotusblomstens kronblade. Flere glasurafslag.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020
Vurdering
Hammerslag