1950/​387

En samling diverse blankvåben bestående af en messingmonteret spansk spunsbajonet med tveægget ca. 21,5 cm. lang klinge ætset med bladværk og TOLEDO 1869, stor marrokansk jambya monteret i præget sølv?blik med greb i ben og 23 cm. lang klinge dekoreret med Sct. Jørgen og dragen, en palæstinesisk Shibriya dagger dateret 1951 med greb og skede i hvidt metal og ca. 15,5 cm. lang tveægget blad, en lille burmesisk Dha med greb og skede i præget underlødigt sølv og en ca. 27,3 cm. lang enægget klinge indlagt i sølv koftgari arbejde samt messingmonteret dolk fra sydøstasien med greb i træ og ca. 23 cm. lang svær klinge dekoreret med tiger ved brystet i messingmonteret træskede. (5)

Varierende stand med fejl og mangler.

Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK