Kristian Zahrtmann (f. Rønne 1843, d. København 1917)
“Fire Tulipaner i et Glas paa et Bord”. Sign. monogram 1912. Olie på malepap. 40×48.
H. Chr. Christensens fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 676.
S. Danneskjold-Samsøes fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 1069.
Proveniens: Etatsråd, direktør Martin Dessau, dennes auktion 1922 nr. 22. Elisabeth og Theodor Jensens samlinger, Bruun Rasmussen auktion 154, 1963 nr. 89.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 25. februar 2020