870/​33

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

“Musik”. Kunstnerens hustru Marie spiller for datteren Vibeke. 1901. Usigneret. Pastel på papir. Lysmål 50×40.

Proveniens: Kunstnerens dødsboauktion 1910, nr. 239. Bruun Rasmussen auktion 461, 1984, nr. 164.

Motivet med Marie, der spiller for Vibeke i dagligstuen, kendes fra et foto, som Krøyer har taget i 1899. Afbildet i udstillingskataloget “P. S. Krøyers fotografier”, Hirschsprung 1990, s. 100.

Malerier og tegninger, 28. februar 2017

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

85.000 DKK