P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)
“Musik”. Kunstnerens hustru Marie spiller for datteren Vibeke. 1901. Usigneret. Pastel på papir. Lysmål 50×40.
Proveniens: Kunstnerens dødsboauktion 1910, nr. 239. Bruun Rasmussen auktion 461, 1984, nr. 164.
Motivet med Marie, der spiller for Vibeke i dagligstuen, kendes fra et foto, som Krøyer har taget i 1899. Afbildet i udstillingskataloget “P. S. Krøyers fotografier”, Hirschsprung 1990, s. 100.
Malerier og tegninger, 28. februar 2017