2441/​527

Fritz Hansen

Overpolstret lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med stribet uld. Model 1669. Udført hos Fritz Hansen. 1940'erne.

Litteratur: Katalog fra Fritz Hansen 1942, s. 17.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Ombetrukket.

I Aarhus
Vur­dering

20.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?