2441/​60

Bertel Thorvaldsen (, efter)

“Johannes Døberen Prædiker i Ørkenen". Relief af bemalet gips. Monteret i ramme. Mærket Eneret H.C. Brix. 19. årh. Rammemål 33×72.

Efter gavlgruppe modelleret i Rom i 1821–22 til Vor Frue Kirke.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder mindre afskalninger på ramme. Glas med afslag. Ramme trænger til rengøring.

I Aarhus
Vur­dering

5.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?