896/​234

Dansk rokoko dragkiste af guldstafferet nøddetræ, fornt med fire ligeknækkede svungne skuffer, beslag og greb af forgyldt bronze. 18. årh.s midte, restaureret. H. 125. B. 135. D. 60.

Ridser og mærker. Restaureret. Brugsslitage.

Møbler og varia samt Avening Court, del II, 16. september 2020

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag