896/234
Dansk rokoko dragkiste af guldstafferet nøddetræ, fornt med fire ligeknækkede svungne skuffer, beslag og greb af forgyldt bronze. 18. årh.s midte, restaureret. H. 125. B. 135. D. 60.
Ridser og mærker. Restaureret. Brugsslitage.
Møbler og varia samt Avening Court, del II, 16. september 2020
Vurdering
Hammerslag