2142/​693

Per Lütken (f. 1916, d. 1998)

Oval vase af klart glas med smal munding. Underfang med polykromt glas og indlagdte bånd. Sign. monogram, HG4 2800. Udført hos Holmegaard. H. 12. L. 24. B. 13.

Nærværende vase er udført til en udstillig af unikaarbejder til Boutique Danoise Paris, 1974.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Mere markante ridser undertil.

Moderne kunst og design, 19. oktober 2021

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK