Ubekendt maler, ca. 1900
Skovparti med nyudsprungne birketræer ved et vandløb. Usigneret. Olie på lærred. 91,5×61.
Lærredet er dubleret. Enkelte mindre krakeleringer afskalninger. Overfladeridse øverst i højre side mellem grenene. Mindre retoucheringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. november 2021