1935/​512

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-5/3”. Pendel med bajonetfatningshus af messing, metalskærme med senere hvid/hvid bemaling. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 50.

Almindelig brugsslitage. Nogle få ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 27. august 2019

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag