2449/​39

Sønderjysk hovedvandsæg af sølv, vaseformet med to håndtag, gennembrudt top på hængslet låg, aflangt heksagon-formet fodstykke med balsamgemme, overalt rigt prydet med facet- og cabochonslebne glasflusser i farver, bund nålepunslet “TPS 1859”. Mester Reimar Diedrich Dethlefsen, borgerskab i Sønderborg, død 1836, enken fortsætter virksomheden til 1860. Vægt 76 g. H. 13 cm.

Minimal alders- og brugsslitage, inkl. enkelte ridser og mærker.

I Lyngby
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?