Foto endnu ikke klar
891/​1450

Johannes S. Kjarval (f. Efri-Ey 1885, d. Reuykjavik 1972)

Svínahraun lavalandskab, Island. Sign. J. S. Kjarval 1938. Olie på lærred. 113×151.

Litteratur: “Kjarval”, Nesútgáfan Publishing, Reykjavik 2005, lignende værker afb. s. 286–310. Proveniens: Privatsamling, Island. Bestilt og erhvervet hos kunstneren af nuværende ejers farfar, Ludvig Storr, som var mangeårig dansk generalkonsul i Island. Siden i familiens eje og ikke tidligere udstillet eller udbudt til salg.

I et interview fra 1939 forklarer Kjarval den seneste udvikling i sin kunst:

“Previously I panited only a background, a mountain - as you know - without any foreground. Now I have started painting differently, more like other painters, with a prominent foreground, two kinds of centre and a slight background, only the blue tone of the mountain with the sky above to protect the whole. If there is room for any sky, nota bene, otherwise the painting will have to be without a sky: unprotected, that's how it is and nothing to do about it. When there is no room, even the sky itself becomes disentitled”. (Kjarval i et interview med Berlingske Aftenavis, 19. juli 1939, hér citeret fra ovennævnte bog s. 279).

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 4. december 2019

Vur­dering

200.000–250.000 DKK

Hammerslag

240.000 DKK