Johannes Larsen (f. Kerteminde 1867, d. sst. 1961)
“Snedækket kyst”. Sign. monogram, 1895. Akvarel og pen på kraftigt papir. Bladstørrelse 26×35.
Udstillet: Charlottenborg, 1929.
Undersøgt i ramme. Papiret er gulnet. Fugtpletter. Enkelte misfarvninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. november 2021
15 bud