Dansk design
“Savoy”, “Bernadotte” m.fl. Bestikdele af sølv og sterlingsølv. Udført hos Frigast, Georg Jensen m.fl. 19.-20. årh. Vægt ca. L. 12,5–23,3. (36)
Bestående af: “Savoy” 9 middagsskeer, 6 middagsgafler, 8 kaffeskeer, sukkerske. “Bernadotte” teske/stor barneske. “Gammelriflet” 5 teskeer. Diverse mønstre: 3 middagsskeer, serveringsspade samt større og mindre serveringsske.
To middagsskeer samt serveringsspade graverede. Tre middagsskeer med mindre buler. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Moderne kunst og design, 4. august 2020
20 bud