2138/34
Gustav Johan Fenger (f. Thisted 1887, d. 1975)
Amalienborg Slotsplads med Frederik VIII´s palæ i morgensol. Sign. Fenger 1909. Olie på lærred. 46×62
Behov for let overfladerensning. Enkelt retouchering. Få, mindre afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021
Vurdering
Hammerslag