2435/819
Knud Kyhn (f. Frederiksberg 1880, d. Farum 1969)
Figur af stentøj modelleret i form af en faun. Dekoreret med Sung glasur. Sign. monogram, 20230. Kgl. P. H. 33,5. D. 23. B. 25.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Brændingsrevne på ryg.
Moderne kunst og design, 27. august 2024
Vurdering
Hammerslag