2149/8622
Russisk ikon med fremstilling af Mødet ved Byporten og Marias fødsel. Sjælden farveholdning med rosa og lys-mellemblå palette. Tempera på træpanel med forsænket billedflade. 18. årh. 31,5×26,8.
Proveniens: Dansk privatsamling.
Mindre krakeleringer samt afskalninger. Restaureret.
Russisk tema, 6. december 2021
Vurdering
Hammerslag
17 bud