Ernst Zeuthen (f. Kronoberg, Skåne 1880, d. Gentofte 1938)
“Signalstationen”, Norge, ca. 1918. Sign. Ernst Zeuthen. Olie på lærred. 54×76.
Litteratur: Eigil Knuth: “Ernst Zeuthen 1880–1938”, Gentofte, 1943, lignende motiv geng. s. 62.
God original stand med enkelte mindre krakeleringer i det gule maling, billedets øverste halvdel. Lærredet er en smule ujævnt.
Malerier, skulpturer og grafik, 23. september 2020