2009/​526

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK-61A”. Kvadratisk sofabord med stel af stål, plade af mørkegråt granit. Udført og mærket med label hos Fritz Hansen, 2007. H. 32. L. 120. B. 120.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Stel med ridser og mærker samt mindre rustpletter.

Moderne kunst og design, 25. februar 2020

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

13.500 DKK

13.500 DKK
13.000 DKK
12.500 DKK
12.000 DKK