2009/526
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK-61A”. Kvadratisk sofabord med stel af stål, plade af mørkegråt granit. Udført og mærket med label hos Fritz Hansen, 2007. H. 32. L. 120. B. 120.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Stel med ridser og mærker samt mindre rustpletter.
Moderne kunst og design, 25. februar 2020
Vurdering
Hammerslag