C. F. Sørensen (f. Samsø 1818, d. København 1879)
“Aften i havnen ved Amsterdam”. Sign. Sørensen 1877. Olie på lærred. 47×77.
Mona Christensens og Jan Fayes fortegnelse over C. F. Sørensens malerier nr. 869.
Proveniens: C. F. Sørensens dødsboauktion i Kunstforeningen 1880 nr. 48.
Malerier, skulpturer og bøger, 27. november 2012