836/​148

C. F. Sørensen (f. Samsø 1818, d. København 1879)

“Aften i havnen ved Amsterdam”. Sign. Sørensen 1877. Olie på lærred. 47×77.

Mona Christensens og Jan Fayes fortegnelse over C. F. Sørensens malerier nr. 869.

Proveniens: C. F. Sørensens dødsboauktion i Kunstforeningen 1880 nr. 48.

Malerier, skulpturer og bøger, 27. november 2012

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK