1644/820
Aage Petersen (f. Fakse 1902, d. 1982, Designer for Le Klint)
Teleskop standerlampe med stel af messing, skærm af plisseret akryl. Model 339. Udført og mærket hos Le Klint. H. 135–180.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Skærm med smuds. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 1. november 2016
Vurdering
Hammerslag