2119/​904

Jacob Eiler Bang (f. Frederiksberg 1899, d. Lyngby 1965)

“Opaline”. Bordlampe af hvidt opalglas omviklet med bast med hvis plisseret skærm. Udført hos Fyens Glasværk for Fog & Mørup. H. inkl. skærm 45.

Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Bast med mindre reparation. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 11. maj 2021

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.550 DKK

1.550 DKK
1.500 DKK