2119/904
Jacob Eiler Bang (f. Frederiksberg 1899, d. Lyngby 1965)
“Opaline”. Bordlampe af hvidt opalglas omviklet med bast med hvis plisseret skærm. Udført hos Fyens Glasværk for Fog & Mørup. H. inkl. skærm 45.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Bast med mindre reparation. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag