2103/​341

Et par stole af delvis forgyldt og gråmalet træ, prydet med skæringer, sæde og ryg med fransk flet. Rokokoform. Ca. 1900. (2)

Revner i træet. Senere bemaling, ikke dækkende. Flet med mindre defekter. Afslag. Ridser og mærker. Brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021

Vur­dering

1.500 kr.

Hammerslag

500 kr.

500 kr.