2109/514
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-3”. O-3 overskærm af gul- og hvidmalet zink. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 28,5.
Brugsslitage, herunder ridser, mærker, afskalninger, buler og skævheder.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021
Vurdering
Hammerslag