2109/​514

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-3”. O-3 overskærm af gul- og hvidmalet zink. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 28,5.

Brugsslitage, herunder ridser, mærker, afskalninger, buler og skævheder.

Moderne kunst og design, 2. marts 2021

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.750 DKK

1.750 DKK
1.700 DKK
1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK