1237/​88

Bernhard Wassner (f. Haderslev 1821, d. London ca. 1875)

Erhvervet af Museum Sønderjylland i september 2012.

Et par portrætter af et ægtepar. Usignerede. Hun betegnet på bagsiden “Malet af Fr. Wassner, f. i Haderslev”. Olie på zink. Hver 28×25. (2).

Kunstnerens fulde navn var Friderich Wilhelm Bernhard Wassner.

Indrammede bag glas. Minimale krakeleringer og retoucheringer.

Ældre malerier og antikviteter, 10. september 2012

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK