2416/​746

Vilhelm Wohlert (f. 1920, d. 2007)

Fem stole med stel af eg, udspændt i sæde med papirgarn. Model 3. Udført hos Sorø Stolefabrik. 1950–60'erne. (5)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle finérskader. Let løse samlinger.

Moderne kunst og design, 16. april 2024

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.400 DKK

(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK