2431/1178
Smykkesæt af 12 kt. guld og gyldent metal bestående af to brocher henholdsvis prydet med tre perler og udskåret kame. Totalvægt ca. 7 g. B. 13–26 mm. L. 3,6–5,3 cm. (2)
Perlebroche testet til 12 kt. guld men stemplet 585 for 14 kt. guld. Kamebroche af gyldent metal.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Smykker og Fashion, 31. juli 2024
Vurdering
Hammerslag