Carl Bloch (f. København 1834, d. sst. 1890)
Kristus og Synderinden. Tryksign. Carl Bloch 1889. Radering monteret i passepartout. Lysmål 20,5 × 26.
Litteratur: Rikard Magnussen, “Carl Bloch 1834–1890”, 1931 nr. 77, afb. s. 161.
Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. januar 2021