786/​381

Pieter Janssen Quast ? (f. Amsterdam 1606, d. sst. 1647)

Kampen mellem lerpottemanden og bødkermanden, en allegori. Utydelig sign. monogram Q (?) og dateret 1635. Samlerstempel Kgl. Kunst-Akademie in Königsberg Pr., Dorgerloh'sche Stiftung (Lugt 682). Pen på pergament. Bladstørrelse 22,7×17,4. Ikke undersøgt ude af rammen.

Proveniens: B.R. auktion 633, 1997 nr. 543.

Malerier, tegninger og grafik, 23. april 2008

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK