2137/831
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Skænk af teak med ben af stål. Front med to skydelåger. Indvendig med hylder. Udført hos Søborg Møbelfabrik. H. 86. B. 150. D. 46.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle skruer mangler til ben. Minimale finérafslag.
Moderne kunst og design, 14. september 2021
Vurdering
Hammerslag