Samling af 31 russiske bestikdele af sølv og delvist forgyldt metal samt monteret med bakelit, bestående af varierende mønstre og mestre:
Seks varierende knive, gafler og en ske. Tilsyneladende ej mestermærket, Moskva 1908–1917, lødighed 84.
Frugtbestik, bestående af seks gafler og seks knive. Utydeligt mestermærke, Moskva 1908–1917, lødighed 84.
13 dele serverings- og bestikdele, bestående af salatbestik, nøddeknækker, to varierende knive, seks varierende gafler og to varierende skeer. Tilsyneladende ej mæstermærket, Skt. Petersborg 1908–1917, lødighed 84.
Desuden medfølger russisk pålægsgaffel (Skt. Petersborg 1908–1917) samt fire tyske eller østrigske kagegafler + to kagegafler + en pålægsgaffel. Ca. 1900.
Samlet vægt inkl. dele af metal og bakelit 874 g. L. fra 13 til 23,5. (38).
Mindre alders- og brugsslitage, inkl. mindre mærker, buler og ridser samt mindre løse monteringer. Salatgaffel mangler en tand. Flere dele med indgravering.
Russisk tema, 6. december 2021
26 bud