Poul Gernes (f. Frederiksberg 1925, d. Ängelholm 1996)
Skydeskive, ca. 1965. Usign. Lakmaling på masonit. 122×122.
Litteratur: Erik Steffensen: “Poul Gernes Monografi”, København 2000, geng. i farver s. 66. Proveniens: Klara Karolines Fond (mærkat på bagsiden). Proveniens: Galerie Mikael Andersen, København. Erhvervet herfra af nuværende ejer.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og foto, 5. marts 2019