1747/62
Christian Blache (f. Aarhus 1838, d. København 1920)
“Middelgrunden”. Marine med sejlskibe ved Middelgrunden i Øresund. Sign. Chr. Blache 1901. Olie på lærred. 38×63.
Enkelte små retoucheringer og mindre krakeleringer. Lærredet er dubleret.
Ældre malerier og møbler, 20. november 2017
Vurdering
Hammerslag