2414/534
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Sæt på fire stole med stel af eg. Ryg af teak. Tre stole betrukket med grå uld. En stol uden betræk. Model 155. Udført hos Søborg Møbler. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. En magler polstring. Porøst skum.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
Vurdering
Hammerslag