2014/​876

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

Et sæt på seks armstole af mahogni, betrukket i sæde og ryg med grønt alcantara. Udført og mærket med label hos PP Møbler. (6)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Senere betræk med enkelte pletter.

Moderne kunst og design, 31. marts 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.500 DKK

2.500 DKK