2014/876
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Et sæt på seks armstole af mahogni, betrukket i sæde og ryg med grønt alcantara. Udført og mærket med label hos PP Møbler. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Senere betræk med enkelte pletter.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
Vurdering
Hammerslag