Fredrik A. Kayser, tilskrevet (f. 1924, d. 1968)
Skænk af palisander opsat på tilspidsende ben. Front med fem skuffer samt tre låger. Antageligt udført hos Viken Møbler, Norge. H. 84. B. 220. D. 45.
CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.
Brugsslitage, herunder ridser, mærker, pletter og skjolder. Skuffefronter med finerskader.
Moderne kunst og design, 3. februar 2015