Toiletgarniture af imiteret skildpaddeskjold, bestående af børste, klædebørste, diverse flakoner, neglefil, m.m. I tilhørende rejseskrin af blåt skind med overtræk af sort lærred. Forhandler Black, Starr & Frost, New York. Skrin H. 11. L. 26. B. 18. Samt manicuresæt i etui af præget læder. H. 7. L. 19,5. B. 6. 20. årh.s begyndelse. (2)
En flakon med mindre kanthak. Stropper defekte. Enkelte manglende og ikke originale dele. Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder rifter på etui. Lærred med begyndende rifter
Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020