1846/802
Edward Hald (f. 1883, d. 1980)
Simon Gate (f. 1883, d. 1945)
Fire bonbonnieres af violet og bruntonet sodaglas. Ej sign. Udført hos Orrefors-Sandvik, 1920erne - 1930erne. H. 11–13. Diam. 9–10. (4)
Almindelig patina, herunder overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 13. november 2018
Vurdering
Hammerslag