2048/​643

Georges Rouault (f. Paris 1871, d. sst. 1958)

“Madame Carmencita” fra Cirque de l'Étoile Filante. Sign. i trykket monogram 1935. Radering i farver. Lysmål 32×23.

Litteratur: Chapon-Rouault 248.

Papiret er gulnet. Nogle små syrepletter - flere på passepartoutet. Undersøgt i ramme.

Moderne kunst og design, 24. november 2020

Vur­dering

4.000–6.000 kr.

Hammerslag

3.000 kr.

11 bud

(Autobud) 3.000 kr.
2.900 kr.
(Autobud) 2.800 kr.
2.700 kr.
(Autobud) 2.600 kr.
2.500 kr.
(Autobud) 2.400 kr.
2.300 kr.
(Autobud) 2.200 kr.
2.100 kr.
2.000 kr.