Georges Rouault (f. Paris 1871, d. sst. 1958)
“Madame Carmencita” fra Cirque de l'Étoile Filante. Sign. i trykket monogram 1935. Radering i farver. Lysmål 32×23.
Litteratur: Chapon-Rouault 248.
Papiret er gulnet. Nogle små syrepletter - flere på passepartoutet. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 24. november 2020
11 bud