Jens H. Quistgaard, m.fl. (f. København 1919, d. 2008)
En samling diverse skåle, fade, dækketallerkner og et spækbræt af hhv. massivt og stavlimet teak. Enkelte dele brædemærket hhv. JHQ, Dansk Designs Denmark (spækbræt og aflangt fad), Woodline (salatskål) og Digsmed (kabaretfad). Øvrige dele ej stemplet. (11)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Spækbræt med nogleoptørringsrevner og omfattende brugsspor/ridser fra kniv. JHQ-fad med defekt/revnedannelse ved ene ende.
Moderne kunst og design, 12. november 2019