1834/31
C. A. Schleisner (f. Lyngby 1810, d. København 1882)
En fisker der spejder efter vind ud over havet. Sign. C. Schleisner 1867. Olie på lærred. 54×47.
Lærredet er dubleret. Mindre krakeleringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 20. august 2018
Vurdering
Hammerslag