2416/638
Arne Vodder (f. 1926, d. 2009)
Justérbar lænestol og skammel med stel af bejdset bøg, betrukket med ternet møbelstof. Antageligvis udført hos Bovirke. 1950'erne. (2)
Litteratur: http://www.arnevodder.dk
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Senere betræk.
Moderne kunst og design, 16. april 2024
Vurdering
Hammerslag