2416/​638

Arne Vodder (f. 1926, d. 2009)

Justérbar lænestol og skammel med stel af bejdset bøg, betrukket med ternet møbelstof. Antageligvis udført hos Bovirke. 1950'erne. (2)

Litteratur: http://www.arnevodder.dk

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Senere betræk.

Moderne kunst og design, 16. april 2024

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag