903/​442

Hans Scherfig (f. København 1905, d. Fredensborg 1979)

To elefanter i junglen. Sign. Scherfig 48. Tempera på masonit. 40×70.

Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren af nuværende ejers farfar. Siden nedarvet i familien.

Malerier, skulpturer og lydoptagelse med John Lennon, 28. september 2021

Vur­dering

100.000–125.000 DKK

Hammerslag

170.000 DKK