Hans Scherfig (f. København 1905, d. Fredensborg 1979)
To elefanter i junglen. Sign. Scherfig 48. Tempera på masonit. 40×70.
Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren af nuværende ejers farfar. Siden nedarvet i familien.
Malerier, skulpturer og lydoptagelse med John Lennon, 28. september 2021