Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“The Chair”. Armstol af nøddetræ, sæde og kopstykke beklædt med spanskrørsflet. Model JH 501. Formgivet 1949. Udført og stemplet hos snedkermester Johannes Hansen, 1950'erne.
“The Chair/Den runde stol” blev første gang præsenteret på Københavns Snedkerlauges 23. Møbeludstilling på Kunstindustrimuseet, den 30. september-16. oktober 1949, i udgaven med flet i sæde og på kopstykke, året efter i denne udgave med polstret sæde. John F. Kennedy og Richard Nixon sad i Wegners Runde Stol eller The Chair, som amerikanerne døbte stolen, i de legendariske tv-dueller under det amerikanske præsidentvalg i 1960. Litteratur: Grete Jalk [red.], “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd 3, s. 98–101 og 140–142. Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 108–109. Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk Møbelkunstner”, 1965, s. 44–45. Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Moderne dansk møbeldesign”, 2007, s. 145.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Sædeflet med mindre defekter.
Moderne kunst og design, 17. december 2019