2139/849
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Stammekrone”. Lysekrone med bruneret stel, tre lysarme med 2/1 skærme af flerlags opalglas. Stemplet No. 01123. Udført hos Louis Poulsen år 2003. Diam. 60.
Kun produceret i tre måneder frem til 31. december 2003.
Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Revne i en overskærm. Revne i et fatninghus. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Tre afstandsringe af messing medfølger.
Moderne kunst og design, 28. september 2021
Vurdering
Hammerslag
13 bud