Johannes Meyer Andersen (f. Skovshoved 1918, d. Ordrup 2005)
Udsigt over hustage, Gudhjem Bornholm. Sign. J. Meyer Andersen. Olie på lærred. 54×67.
I følge oplysninger fra kunstnerens nærmeste familie, var de på ferie i Gudhjem i begyndelsen af 1950-erne hvor dette maleri er malet.
Behov for let overfladerensning.
Moderne kunst og design, 26. maj 2020