2444/​537

Henry Heerup (f. København 1907, d. sst. 1993)

“Leda og Svanen”. Bordlampe af mørkegrønt glas med polykromt motiv. Tryksign. Heerup 77. Udført hos Holmegaard. Nr. 643/2000. Akrylskærm beklædt med hvidt bomuldsstof medfølger. H. ekskl. fatning 40. H. inkl. skærm 70. Diam. 30.

Sparsom brugspatina, herunder enkelte overfladeridser og mærker. Skærmholder med en mindre skævhed.

I Lyngby
Vur­dering

6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?