2444/​510

Kurt Østervig (f. 1912, d. 1986)

Skulpturel daybed af massiv eg med “sko” af messing. Madras betrukket med grønternet stof. Formgivet og udført ca. 1950'erne, antageligt hos Jason. H. 44/55. L. 184. B. 75.

Litteratur: Mobilia nr. 35–33, Juni-juli 1958, variant af model afbilledet.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Betræk med mindre pletter og smuds.

I Lyngby
Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

1003308 6.500 DKK
922832 6.000 DKK